BeethovenŚwiat muzyczny rok 2020 poświęca Ludwigowi van Beethovenowi.

Wszyscy znamy jego wielką i wspaniałą muzykę. Majestatyczne chóry i orkiestry, olbrzymi aparat wykonawczy. Kompozycje niestety nieosiągalne dla naszych amatorskich zespołów.
Odnajdujemy jednak kilka utworów Beethovena prostych i przystępnych, napisał bowiem m.in. muzykę do pieśni kościelnych Christiana Gellerta (1), z których najpopularniejsza jest w Niemczech ,,Die Himmel rühmen” –  śpiewana u nas dawniej jako "Sanctus" lub w anonimowym opracowaniu ,"Niebiosa głoszą Twą wielkość i chwałę".


SanctusZapewne chóry o długim stażu mają tę kompozycję w swoim repertuarze – krążyła niegdyś w ręcznych odpisach. W załączniku  zamieszczamy wersję z akompaniamentem organowym.

Ostatnio pojawiły się w Internecie  https://www.cpdl.org/wiki/index.php/Ludwig_van_Beethoven nie znane dotąd szerzej utwory religijne Beethovena m.in:
"Jesu dulcis memoria"
"O salutaris hostia"
"O Sanctissima" - opracowanie znanej pieśni maryjnej.

Wiele się pisało i pisze o Beethovenie. Pragnę tu przytoczyć tekst siostry Marii Renaty od Chrystusa (2), która w roku 1930 w 160 rocznicę urodzin kompozytora  pisała ,,... Missa Solemnis jest nieśmiertelnym dziełem, największym utworem religijnym Beethovena; ona się modli… Jest to muzyka eschatologiczna, jest to krzyk duszy, korzącej się przed majestatem Bożym…”

Paweł Ginda

(1) Christian Gellert ( 1715 – 1769 ) studiował filozofię i teologię, od 1745 r. prowadził na uniwersytecie zajęcia z etyki, poetyki i retoryki. Pisał Bajki i Dramaty, należał do najbardziej poczytnych autorów w tym czasie. Był autorem pieśni religijnych śpiewanych po dzień dzisiejszy. Muzykę do jego pieśni nabożnych komponowali Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn czy Carl Philipp Emanuel Bach.

(2) Siostra Maria Renata od Chrystusa ( 1873 – 1956 ) wybitna nauczycielka języków obcych, literatury powszechnej i historii sztuki, należała do pionierów ruchu liturgicznego w Polsce. Napisała m.in. ,,Sentire cum Ecclesia ‘’, oraz ,,Liturgia a sztuka ‘’.