SCMPasjaOtwockPASJA WEDŁUG ŚW. MATEUSZA Stanisława Głowackiego zostanie wykonana przez Chór Schola Cantorum Maximilianum pod dyrekcją Zbigniewa Siekierzyńskiego w Niedzielę Palmową 9 marca 2017 r. o godz. 13.00 w Kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku-Kresach.

WSTĘP WOLNY

SCMPasjaOtwockPasja według św. Mateusza Stanisława Głowackiego to skomponowany w roku 1969 utwór oratoryjny opatrzony tekstem Ewangelii w języku polskim. Zamierzeniem kompozytora było takie ukazanie męki Jezusa, aby wierni mogli ją „przeżywać jak rekolekcje”.

W warstwie muzycznej ta nowoczesna kompozycja nawiązuje do chorału gregoriańskiego i muzyki staropolskiej. Autor sięgnął po najlepsze tradycje sztuki dramatycznej i muzyki oratoryjnej, w których narracja Ewangelisty i dialogi Jezusa z Poncjuszem Piłatem oraz udziałem arcykapłana, Piotra, Judasza i świadków przeplatają się z partiami chóru w scenach zbiorowych. Wybrzmiały w nich drwiny żołnierzy, szyderstwa kapłanów, krzyki tłumu i rozpacz ludu wobec śmierci Sprawiedliwego.

Oratorium kończy pieśń “Boże cierpiący”, będąca błagalnym lamentem o miłosierdzie.