Maksymilian Kolbe1Chór Schola Cantorum Maximilianum pod dyrekcją Zbigniewa Siekierzyńskiego zaprasza w niedzielę  8 października 2017 r. ok. godz. 13.00 (po Mszy Św. o godz. 12.00) do kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana w  Józefowie-Błotach, ulica ks. Wincentego Malinowskiego 34, na krótki koncert, podczas którego wykonane zostaną utwory przygotowywane przez chór na konkurs Musica Vera w Toruniu.

Będą to:
1. "O Gloriosa Domina" M. Zieleńskiego,
2. "Christus factus est" A. Brucknera,
3. "Ostatni list św. Maksymiliana do matki" P. Łukaszewskiego.

Ostatni utwór zostanie po raz pierwszy publicznie. Będzie to prawykonanie w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana przez Chór, którego św. Maksymilian jest patronem.

„Ostatni list św. Maksymiliana do Matki” na chór mieszany a cappella został napisany przez Pawła Łukaszewskiego w 1994 roku dla uczczenia uroczystych obchodów 100. rocznicy urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego. Podstawę kompozycji stanowi list wysłany z obozu koncentracyjnego w Auschwitz do matki Maksymiliana, a napisany krótko przed męczeńską śmiercią autora. W utworze kompozytor chciał oddać przede wszystkim modlitewny, mistyczny charakter tekstu poprzez maksymalne ograniczenie środków, zarówno rytmicznych, jak i harmonicznych. Charakter kompozycji jest spokojny, ale jednocześnie przepełniony niezwykłym napięciem, oddającym klimat i nastrój miejsca, z którego został wysłany list, a także ból zakonnika widzącego śmierć wielu ludzi oraz przeczuwającego i gotowego na swoją własną śmierć.

Źródło  https://www.facebook.com/scholmax/