VII Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę, 20 luty 2016 r.

Czcigodni Współbracia w Kapłaństwie!
Kochani Bracia i Siostry Muzycy Kościelni!

Przyjmijcie pozdrowienia od Tronu Jasnogórskiej Pani!Wraz z Duszpasterzami Muzyków Kościelnych, Federacją Caecilianum, Polska Federacją Pueri Cantores, Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kościelnych, Stowarzyszeniem Jasnogórska Szkoła Chóralna, Jasnogórską Szkołą Muzyczną zapraszamy Was, Dyrygenci, Organiści, Chóry, Schole liturgiczne, Kantorzy, Zespoły Wokalno - Instrumentalne, na VII Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych na Jasną Górę dnia 20 lutego 2016 r., której hasłem będzie: „Miłosierdzie Pana na wieki wyśpiewywać będę ! ”

Przybywamy na Jasną Górę Zwycięstwa jako wspólnota muzyków kościelnych, która pragnie doświadczyć wszechogarniającej miłości Boga, która objawiła się nam w Jezusie Chrystusie naszym Panu i Odkupicielu. W tym roku świętujemy 1050 rocznicę chrztu Polski. Pragniemy wraz z Maryją wyśpiewać Bogu dziękczynne Magnificat, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny; a święte jest Jego imię i  miłosierdzie Jego z pokoleń na pokolenia dla tych, co się go boją ( Łk 1, 49 - 50 ). Kościół św. w Polsce z racji przeżywanego Roku Świętego – Roku Miłosierdzia wzywa nas do wiary, do nawrócenia, do przyjęcia Bożego miłosierdzia. Św. Paweł pisze: Gdy zaś ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela naszego, Boga, do ludzi, nie ze względu na sprawiedliwe uczynki, jakie spełniliśmy, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym, którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego, abyśmy usprawiedliwieni Jego łaską stali się w nadziei dziedzicami życia wiecznego.(Tt 3, 5 – 7)

Pragniemy jako wspólnota braci i sióstr muzyków kościelnych doświadczać Miłosierdzia Bożego, gdzie Chrystus Pan da nam odczuć słodycz i radość swojego przebaczenia. Tej wszechogarniającej miłości Boga możemy zawsze doświadczyć w Liturgii Pokutnej, w której Bóg odpowiada na nasze grzechy swoim przebaczeniem, w której zostanie nam zakomunikowana prawda o bezgranicznej miłości Boga do grzesznika, który przebacza mu grzechy i uzdalnia do zwrócenia się do Boga jako naszego Ojca. Tylko Bóg, Stwórca Nieba i Ziemi jest ostatecznym naszym celem i Jemu chcemy służyć, Jemu poświęcić nasze życie, naszą posługę w Kościele, naszych bliskich i wspólnoty którym posługujemy.
Przybywamy do Jasnogórskiego Sanktuarium, aby wpatrywać  się w oblicze naszej Matki i Królowej, od Niej uczyć się wiary, służby drugiemu człowiekowi. Przybywamy, jak każdego roku, na świętowanie muzyków kościelnych, aby naszej najlepszej Matce i przewodniczce na drogach dojrzałej wiary powierzyć swoje życie, posługiwanie w Kościele, w którym dostępujemy zbawienia. Pan Bóg zaprasza nas, abyśmy słuchając Słowa Bożego, które rodzi wiarę w naszych sercach - przypatrzyli się naszemu powołaniu, abyśmy trwając w łasce uświęcającej uczestniczyli w Eucharystii, przyjmując Pana rozradowani!Pragniemy także, polecać Bożemu miłosierdziu naszych drogich zmarłych muzyków kościelnych, organistów, dyrygentów, chórzystów, kompozytorów oraz instrumentalistów, którzy uprzedzili nas do niebieskiej ojczyzny.


Program pielgrzymki:Po przybyciu do Sanktuarium Jasnogórskiego gromadzimy się w Sali O. A. Kordeckiego o godz. 9.45, i zajmujemy miejsca.
Podczas naszej pielgrzymki będą do nabycia materiały dla organistów i dyrygentów, wydawnictwa muzyczne (Wydawnictwo Polihymnia i inne) w przedsionku sali O. Kordeckiego. Materiały można będzie nabyć przed rozpoczęciem pielgrzymki oraz w przerwach. Jak każdego roku zostanie przygotowany pamiątkowy certyfikat uczestnictwa dla chórów, scholi i zespołów. Ze względu na przygotowanie materiałów, prosimy o zgłoszenie swojego uczestnictwa pisemnie lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 13 lutego 2016 r. Certyfikaty można będzie otrzymać po koncercie w zakrystii. Materiały do wspólnego wykonania możemy pobrać ze strony internetowej: www.jsch.pl

Śpiewy poprowadzą Muzycy Kościelni Archidiecezji Częstochowskiej.
Dyrygent połączonych chórów i scholi liturgicznych: dr Jarosław Jasiura
Organista: mgr Marcin Lauzer10.00 - Sala O. A. Kordeckiego prezentacja grup, powitanie - o. dr Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych10.10 - Liturgia Pokutna, przewodniczy: o. Nikodem Kilnar OSPPE.
Śpiewy poprowadzą muzycy Archidiecezji Częstochowskiej pod dyr. dra Jarosława Jasiury wraz z całym gromadzeniem liturgicznym /pieśni pokutne/. Spowiedź indywidualna podczas Liturgii Pokutnej w Sali O. Kordeckiego /po homilii/: Duszpasterze Muzyków Kościelnych.

11.30Sala O. A. Kordeckiego konferencja pt. „Kultura Muzyczna w nauczaniu Benedykta XVI” - ks. prof. Kazimierz Szymonik13.00 - Przygotowanie wspólnych śpiewów na Eucharystię w Kaplicy Matki Bożej13.30Kaplica Matki Bożej, Msza św. z homilią, przewodniczy: bp Stefan Cichy, Przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP
Koncelebransi: Duszpasterze Muzyków Kościelnych.
Po Komunii św. - modlitwa i zawierzenie Matce Bożej wszystkich Muzyków Kościelnych w Polsce
14.45Bazylika Jasnogórska Koncert Jasnogórskiego Oktetu Dętego pod dyr. Marka Piątka

Program: Feliks Nowowiejski, koncert na organy i zespół instrumentów dętych.

Niech Jasnogórska Królowa ogarnia nas płaszczem swojej opieki .

Wraz z Duszpasterzami Muzyków kościelnych oczekujemy Was u Tronu naszej Matki i Królowej na Jasnej Górze.z modlitwą
o. dr Nikodem Kilnar OSPPE
Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy KEP

 

 

 

FEDERACJĘ CAECILIANUM WSPIERAJĄ