Jutrznia okl 2Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, czas kolęd - najbardziej chyba ulubiony repertuar naszych chórów.

Kolędy śpiewamy we wspaniałych opracowaniach: Maklakiewicza, Rączkowskiego, Stuligrosza, Niewiadomskiego i wielu, wielu innych. Każdy chór ma ich w swoim repertuarze kilkanaście. W wielu kościołach chóry kolędują już przed pasterką, jakby przygotowując lud do Mszy św.

 Kościół jednak zachęca, by Mszę św. o północy poprzedzić oficjum Godziny Czytań. Godzina Czytań - dawniej nazywana Jutrznią, śpiewana była powszechnie we wszystkich kościołach, wykonywał ją organista sam albo z chórem, jeżeli taki był w parafii.

Najbardziej popularna była Jutrznia opracowana przez Józefa Furmanika. Przez ponad sto lat rozbrzmiewała w naszych kościołach, po zmianie liturgii do języka polskiego dostosował ją Jerzy Kosko. Mimo, że już chyba nigdzie nie śpiewane, melodie Jutrzni towarzyszą nam do dziś. Wersety psalmów czasie Bożego Narodzenia śpiewa się na melodię Invitatorium Jutrzni, a dzisiejsze Te Deum jest wprost zaczerpnięte z tej kompozycji.

Jutrznia Furmanik

 Jutrznia teDeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 Naszym chórom, chciałbym zaproponować Godzinę Czytań w moim opracowaniu. Układ podobny jak u Furmanika ( z sentymentu, dla podtrzymania Tradycji, a przede wszystkim dla doskonałej formy), dostosowany do tekstów współczesnego Brewiarza. Tam gdzie się dało, zachowałem melodie Furmanika. Jednak teksty znacznie sie różnią -  dlatego też Mikołaj Derentowicz napisał chóralną część Hymnu, ja zaś napisałem Psalm 3 i Responsoria, w których podobnie jak u Furmanika pobrzmiewają motywy kolęd. Gregoriańske melodie Antyfon zaczerpnąłem z „Liber Usualis”.

Godzinę Czytań można śpiewać na 1, 3 lub 4 głosy mieszane, jak zwykle Oficjum winno się śpiewać na dwa dialogujące ze sobą chóry: I. Kantor (schola) duchowieństwo w prezbiterium, lud. II. Chór przy organach.

Zdaję sobie sprawę, że opanowanie tej kompozycji jest czasochłonne, ale może warto ubogacić nasz repertuar o liturgiczne czuwanie przed jedną z ważniejszych Nocy w roku.

Nuty znajdziecie Państwo w załącznikach, a kanale YouTube https://www.youtube.com/watch?v=n7RXcQsUEc4 można posłuchać nagrania w wykonaniu Chóru Liturgicznego parafii M.B. Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Górnym pod moją dyrekcją.

                                                                                                                  Paweł Ginda

Paweł Ginda – członek Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej, prezes Oddziału Warszawskiego Federacji Caecilianum, organista, dyrygent Chóru Liturgicznego Parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym

FEDERACJĘ CAECILIANUM WSPIERAJĄ